Wypalanie blach grubych – korzyści i zastosowanie

wypalanie blach grubych wypałki

Wypalanie blach grubych przy wykorzystaniu cięcia plazmowego może być wykonywane na różnych rodzajach metalu. Ponieważ do cięcia wykorzystuje się łuk elektryczny, każdy metal przewodzący prąd, taki jak miedź, aluminium i stal nierdzewna może być cięty o wiele łatwiej. Plazma może również ciąć różne materiały ułożone jeden na drugim, czego techniki takie jak laser nie są w stanie powtórzyć.

Jakość cięcia – Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do jakości cięcia. Potrzeba doświadczonego operatora, pewnej ręki, aby cięcie było naprawdę czyste. Wypalanie blach zajmuje bardzo mało czasu, aby przeszkolić kogoś w zakresie obsługi, wykorzystuje kilka rodzajów zautomatyzowanych systemów, aby zapewnić dokładność cięcia, może być używane z gotowymi szablonami i plazmą powoduje bardzo mało kożucha podczas cięcia. Ta niewielka ilość, którą wytwarza, może być łatwo usunięta.

Wypalanie blach grubych korzyści

  • Precyzyjna wiązka może wykonywać łuki, dziwne kształty i wiele przecinających się cięć. Palniki plazmowe można prowadzić tak precyzyjnie, jak rysuje się linię ołówkiem, sterując nimi ręcznie lub za pomocą komputera.
  • Przecinarki plazmowe tną również szybko i wydajnie. Wykonanie czystego pęknięcia w kawałku obrabianego metalu zajmuje jedną czwartą czasu potrzebnego w przypadku większości podobnych technik. Szybki czas procesu minimalizuje również ryzyko ścierania się metalu, błędnych cięć lub odkształceń.
  • Cięcie plazmowe jest uniwersalne i kompatybilne z szeroką gamą materiałów. Należą do nich miedź, tytan, stal, żelazo i stopy. Cięcie plazmowe jest również efektywne pod względem kosztów i energii, oferując stosunek 1:2 na jedno cięcie w porównaniu z cięciem tlenowym.
  • Sprzęt plazmowy jest również uważany za lepszy stosunek jakości do ceny. Palniki plazmowe nie wymagają konserwacji i rzadko wymagają wymiany.
  • Cięcie plazmowe opiera się również na gazach obojętnych, co czyni je znacznie bezpieczniejszym w użyciu niż cięcie tlenowe. Paliwo tlenowe niesie ze sobą znaczne ryzyko wybuchu lub przypadkowego zapłonu podczas użytkowania lub przechowywania. W przeciwieństwie do tego, gaz do cięcia plazmowego jest przekształcany w przegrzany strumień plazmy tylko podczas pracy palnika.

Wypałki z blach – zastosowanie i na czym polega

Dlaczego więc używać tlenu w palniku plazmowym? Z tego samego powodu, dla którego używa się tlenu w palniku acetylenowym – tlen w strumieniu plazmy reaguje z miękką stalą. Dlatego też czysty tlen jest używany tylko do cięcia stali miękkiej lub „stali węglowej”. Ta reakcja chemiczna pomiędzy tlenem w gazie plazmowym a metalem bazowym pomaga przyspieszyć proces cięcia i poprawić jakość krawędzi. Ponieważ jednak tlen nie reaguje tak samo ze stalą nierdzewną lub aluminium, do cięcia tych metali można użyć tańszych gazów, takich jak azot lub sprężone powietrze (które i tak składa się głównie z azotu).

Cięcie plazmowe jest bardzo poręczne. Sama przecinarka może być zminiaturyzowana do tego stopnia, że jest urządzeniem ręcznym i może być łatwo przenoszona pomiędzy miejscami pracy. Nowi pracownicy bardzo łatwo mogą nauczyć się obsługi palnika do cięcia plazmowego.

Za pomocą łuku plazmowego można ciąć bardzo szeroki zakres stopów przewodzących prąd elektryczny, w tym zwykłe stale węglowe i nierdzewne, aluminium i jego stopy, stopy niklu i tytanu. Metoda ta została pierwotnie opracowana do cięcia materiałów, które nie mogły być zadowalająco cięte w procesie tlenowo-paliwowym. Zazwyczaj cięty element lub arkusz pozostaje nieruchomy, a palnik plazmowy jest przesuwany. Dodatkowo, ponieważ koszt palnika plazmowego jest niski w porównaniu z ceną sprzętu do manipulacji, często zdarza się, że na stole do cięcia umieszcza się kilka palników.